Rodzaje kijów golfowych

Rodzaje kijów golfowych

W torbie golfisty może się znajdować maksymalnie czternaście kijów do gry. Różnią się one ze względu na kilka czynników – mają na przykład inną długość, wagę oraz kształt. Nie są jednak wbrew pozorom drobne detale, ale znacząco wpływają one na lot piłki, a co za tym idzie – na wynik całej gry.

Oto zatem podstawowe rodzaje kijów do golfa:

Woods – czyli drewna. To podstawowy rodzaj kijów golfowych, a zwykle w torbie ma się jego dwie lub trzy sztuki. Ten kij służy do najdalszych uderzeń – wprawieni gracze mogą uderzyć piłkę na odległość ponad 200 metrów, a ci naprawdę wybitni – nawet na ponad 300. Kije typu woods są długie, lekkie, mają pogrubioną główkę, natomiast lico jest nieznacznie nachylone. Tego typu kije też się różnią między sobą – wyróżniamy na przykład fairwayowe oraz drivery. Te kije mają zazwyczaj numerację 1, 3 oraz 5.

Irons – żelaza. Ma się ich w torbie nawet dziesięć. Służą do gry na średnią i dużą odległość. Każdy kolejny kij tego typu w torbie powinien posyłać piłkę na około 10 metrów dalej niż poprzedni.  Służą też często do rozpoczynania niedużych dołków PAR 3.

Putter – to dość specyficzny rodzaj kija, zazwyczaj w torbie ma się zaledwie jedną taką sztukę. Służy do gry na greenie.

Wedges – nieco rzadziej stosowane kije, choć jest sporo graczy, którzy mają ich w torbie dwie sztuki, a niektórzy nawet cztery. Choć przypominają nieco kije typu irons, to ich lico jest nieco bardziej nachylone. Służą przede wszystkim do krótkiej gry w pobliżu greenu, ale również do omijania przeszkód. Wyróżnia się tu bardzo dużo rodzajów kijów tego typu. Są na przykład kije Gap Wedge, Pitching Wedge czy też Lob Wedge. Są też specjalne kije wedges to wybijania piłki z trudno dostępnych miejsc. Przykładem takiego kija jest chociażby sand wedge, którym można wybijać piłki z piasku.

Chipper – to kij specjalnie przeznaczony do gry w pobliżu greenu. Przypomina nieco swoją budową putter, chociaż jego lico jest zdecydowanie bardziej nachylone. Jest znacznie rzadziej stosowany, a wielu graczy po prostu zastępuje go wedgem.

Hybrids – czyli hybrydy. Zwykle ich numeracja odpowiada najdłuższym ironom. Przede wszystkim są wykorzystywanie do dłuższych gier na fairwayu, a także do gry z roughu. Czasem hybrydy mają też inne nazwy, na przykład rescue albo utilities.

Przygotowując swój zestaw kijów warto pamiętać o tym, że można ich mieć w torbie najwyżej czternaście. Jednak nawet szczegółowe parametry tych kijów są bardzo szczegółowo opisane i zazwyczaj stosuje się tutaj reguły ustalone przez Royal and Ancient Golf Club of St Andrews – jeden z najstarszych klubów golfowych na świecie. Warto wybierać przede wszystkim kije renomowanych producentów, ale też poćwiczyć z każdą sztuką. Dopiero gdy poznamy każdy kij i jego parametry oraz przyzwyczaimy się do jego kształtów i ciężkości, będziemy w stanie wykorzystywać na sto procent jego możliwości. Warto więc poznać każdy rodzaj kija, odpowiednio długo z nim poćwiczyć i dopiero na tej podstawie skompletować zestaw do swojej torby.

Polecamy kupowanie kijów w sklepach, które oferują możliwość wypróbowania kija, np: https://www.golfhelp.pl/kije-golfowe-c-302.html

Zapisz